Podívejme se tedy blíže na první z výše zmíněných kritérií.
S Raiffeisen stavební spořitelnou si již dnes můžete splnit své sny. Využijte nabídku výhodných úvěrů a stavebního spoření. Spolehněte se na perfektní servis, vstřícný přístup a v některých parametrech dokonce výjimečné podmínky! Přesvědčte se zde
Hořlavost
Ze srovnání hořlavosti dřevěných a plastových oken vycházejí vítězně okna dřevěná. Ve dřevě při požáru nevzniká chlorovodík a kyselina solná jako u PVC, rám okna se nedeformuje, při použití protipožárního skla jsou tato dřevěná okna schopna zadržet oheň až na dobu 90 minut. PVC používaný pro okna je řazen do kategorie B - nesnadno hořlavé materiály. Plastové konstrukce nelze použít jako protipožární přepážky. Stejně však mají okna velkou odolnost. Hoří nejprve při teplotě 450°C a v počáteční fázi jsou klasifikována jako samozhášecí. Naprostým vítězem kategorie hořlavosti jsou však samozřejmě okna hliníková.
Zvuková neprůzvučnost
Hodnoty neprůzvučnosti nejsou závislé na použitém materiálu oken, pouze na typu prosklení. Jednoduchá okna v běžném provedení mají zvukový útlum 31 dB, při speciálním zasklení až 41 dB. Zdvojená a dvojitá okna dosahují útlumu 50 dB a výše, jsou však zase podstatně dražší.
Cena
Nejvyšší pořizovací cena se dá předpokládat u hliníkových oken. Asi o 30 – 40 % levnější budou okna dřevěná. O dalších 20 % levněji oproti dřevěným oknům pořídíme okna plastová. Právě cena bývá velkou výhodou plastových oken, často bývá nejdůležitějším důvodem, proč zvolit tento materiál.
Náklady na údržbu
Již při výběru oken bychom si měli uvědomit, že různé materiály a provedení vyžadují různou údržbu. Je nutné se seznámit se způsobem užívání okna. Pokud by byla tato etapa zanedbána, může po několika sezónách dojít k omezení funkčnosti oken. Plastová okna mají oproti dřevěným oknům nevýhodu v tom, že se v plastu tvoří elektrostatický náboj, který přitahuje prach, což si vynucuje jeho častější mytí. Dřevěná okna zase v sobě nesou nevýhodu nutnosti obnovy povrchu. To znamená, že vnější nátěr by se měl zhruba po pěti až osmi letech (podle kvality použitých nátěrových hmot) obnovovat. Vnitřní plochy mají životnost delší. Hliníková okna jsou takřka bezúdržbová.
Požadavky na design a variabilitu zpracování
A opět jsme u vkusu. Zatímco jeden bude vychvalovat plastová okna pro jejich tvarovou rozmanitost, druhý bude vidět jedinou možnou variantu v použití klasických dřevěných eurooken a třetí bude spatřovat krásu v jednoduchosti a moderní nadčasovosti oken hliníkových. Nezapomínejme však, že krása tkví v jednoduchosti a stylové čistotě. Přemíra zdobných, nepřirozených prvků finálnímu vzhledu domu spíše uškodí. Vzhledem k celkové kompozici stavby i interiéru je nutné již při projektové přípravě zvážit, jaká okna budou našemu domu nejvíce slušet.
Recyklace a životní prostředí
Ekologové a zastánci zdravého životního prostředí se jednoznačně přiklání na stranu přírodních, dřevěných oken.
Energeticky nejnáročnější je zpracování hliníkových oken.
Odpůrci plastových oken často argumentují neekologickým zpracování PVC. Nelze zcela vyvrátit, že výroba PVC zatěžuje životní prostředí, protože tak člověk činí téměř veškerou svou činností. Některé plasty (polyetylen, polypropylen, polyetyltereftalát (PET) ) jsou plně recyklovatelné. U nás bohužel není tomuto problému věnováno tolik pozornosti, kolik by si zasloužil. Bezezbytku je ve světě recyklovatelné i PVC. Vzhledem k tomu, že plastová okna jsou v ČR relativně novým fenoménem (životnost oken se odhaduje kolem 50 let, tedy s likvidací prozatím problémy nenastaly), není způsob řešení dosud znám. Důležité však je, že způsob, jak PVC ekologicky recyklovat existuje. Doufejme, že až bude tato záležitost akutní, bude i ČR připravená na recyklaci PVC.
Věděli jste že:
- Nejstarší plasty, které začali lidé používat, byly tzv. reaktoplasty? Reaktoplasty (nejstarší z nich například šelak, parkesin či bakelit) byly nerecyklovatelné plasty. Působením tepla, zářením nebo použitím katalyzátoru se dostaly do netavitelného a nerozpustného stavu.
- Dnes jsou používány termoplasty. Ty mají schopnost opakovaně ohřevem měknout a ochlazením opět tuhnout, takže je lze snadno tvarovat a recyklovat.
01.02.2007 - Monika Herzigová www.Svet-Bydleni.cz