Největší počet trestných činů je zjišťováno v oblasti majetkové kriminality. Jedná se především o vloupání do bytů, domů nebo rekreačních zařízení.
Okno – druhé nejčastější místo vniknutí zlodějů do domu
Již z funkce oken jako zdroje přirozeného světla a větracího otvoru je zřejmé, že jejich zabezpečení nebude tak jednoduché. Zloději využívají ke svému vstupu jak okna interiérová, tak i sklepní a garážová okénka, vikýře, střešní okna, větrací násypové otvory či prosklená křídla dveří.
Ani okna pod střechou nejsou v bezpečí
Nejohroženější jsou prosklené plochy v přízemí, kam mají zloději snadný přístup. Výše umístěná okna mohou být zdolána ještě pomocí žebříku. Nejvýše umístěným oknům pod střechou zase hrozí nebezpečí vniknutí přímo ze střechy.
Otevřená okna – lákadla zlodějů
Zloději se snaží využít nepozornosti obyvatelů domů a dostat se dovnitř s co nejmenší námahou. Podle výsledků šetření vyplývá, že 35 procent vniknutí proběhne přes pootevřená okna či balkónové dveře.
Bezpečnostní zámkový systém
Důležité jsou bezpečnostní zámkové systémy. Většina pachatelů vloupání nechce vzbudit pozornost hlukem, který vyvolá rozbití skla, a proto se snaží najít způsob, jak tuto překážku překonat, aniž by způsobili jakýkoliv hluk. Klasická okna, výklopná okna stejně jako prosklené dveře by měly mít uzamykatelné uzávěry a kliky. Nesmí umožňovat otevření svých klik zvenku a měly by být chráněny proti vypáčení. Na závěsech je možno nainstalovat pojistky, které zabraňují vysazení okna. Odrazujícím prvkem proti vloupání může být i teleskopická tyč, kterou se okno dá zajistit po celé jeho šíři.
Bezpečnostní fólie
Sklo oken je vhodné zabezpečit proti rozbití instalací bezpečnostních fólií. Bezpečnostní fólie zpomaluje postup pachatele a zamezuje prohození předmětů sklem. Navíc chrání proti účinkům tlakové vlny při výbuchu, zpomaluje šíření požáru a je účinným filtrem UV záření.
Tloušťka fólie je 50 až 400 mikronů, je čirá a průhledná, lepí se na vnitřní stranu skla a musí zasahovat až po okraj skla do tzv. polodrážky okenního křídla.
Bezpečnostní skla
Bezpečnostní tvrzené sklo má zvýšenou mechanickou pevnost, a to až 5× oproti obyčejnému sklu. Dále nabízí zvýšenou tepelnou odolnost a zvýšenou odolnost proti nárazu, a to až 3× oproti obyčejnému sklu. Technologie výroby zajišťuje trvalé vnitřní pnutí v celé ploše skla a to způsobí, že se sklo rozpadne na velké množství drobných neostrých úlomků, čímž je při lomu bezpečné.
Mříže
Mříže mají jako mechanické zabezpečení našich obydlí nejdelší tradici. Svou funkci plní jak k zabránění vstupu, tak úniku z objektu. Míra bezpečnosti mříží závisí na odolnosti materiálu, na (ne)rozebíratelnosti konstrukce, ukotvení nebo na šířce jednotlivých ok.
Mříže mohou být pevné nebo nůžkové.
Pevné mříže použijeme všude tam, kde omezení průniku světla není překážkou. K zabezpečení oken obytných místností se používají kované mříže, které se hodí k architektuře stavby. Často se může dokonce jednat o působivý estetický prvek. Pevné mříže jsou oproti nůžkovým mřížím bezpečnější, jejich nevýhodou je tlumení průniku světla.
Nůžkové mříže se vyrábějí ve dvou provedeních – jako navíjecí nebo roztahovací. Navíjecí mříže se pohybují ve vertikálním směru a roztahovací zase v horizontálním směru. V současnosti nabývají na své atraktivitě. Zatímco dříve se používali zejména pro zabezpečení dveří obchodů, dnes je čím dál tím častěji spatříme na obytných budovách. Tyto mříže můžeme použít i z interiérové strany okna.
Exteriérové rolety
Venkovní rolety nedosahují tak vysokých hodnot zabezpečení jako mříže, přesto však jejich obliba výrazně stoupá. Je to zapříčiněno zejména jejich praktičností. Slouží zároveň jako stínící technika i zabezpečovací systém.
Některé roletové systémy mohou být vybaveny speciálními čidly a ovládány automaticky na základě změny klimatických podmínek – například pokud začne foukat vítr nebo se setmí. V takovém případě je tuto funkci možno využít i v době naší nepřítomnosti, čímž dům vypadá zabydleně.
06.09.2007 - Monika Herzigová www.Svet-Bydleni.cz