Na parapety bychom měli myslet současně s instalací nebo při výměně oken. Vyplatí se využít systémových řešení, které firmy a prodejci oken nabízí, ale může se stát, že starý parapet potřebuje jen vyměnit.
Co trh nabízí? Vedle umělého či přírodního kamene jsou parapety vyráběny ze dřeva, z kovu a stále větší oblibě se těší parapety, jejichž nosným prvkem je třísková deska na niž je aplikován vysokotlaký laminát. Vnitřní parapety mají spodní stranu opatřenu impregnovaným pro¬titahem, zadní hrana je pak olepena hranovací páskou a boční okrasnou dýhou. Na povrchovou úpravu je pou¬žíván polyuretanový lak s dekorem dřevin buk, americká třešeň, dub, ovangol, mahagon a bambus anebo je parapet bez povrchové úpravy s možností dokončení stejným odstínem mořidla a lakem jako ostatní interiérové prvky. Parapet „bez nosu“ je možné využít např. na nízko položená okna nebo pro docílení jemného a elegantního dojmu. Provedení s nosem 40 mm zabezpečuje vysokou konstrukční tu¬host. Mezi přednosti třískových parapetů patří odolnost proti běžně používaným chemikáliím v domácnosti, tvarová stabilita, stálobarevnost, impregnovaný protitah krytek, které jsou odolné UV záření a bohatý výběr dekorů laminátového povrchu.
Zkuste parapet z plastu, pozinku nebo hliníku
Plastové vnitřní parapety z dutých profilů uzavřených plastovou krytkou jsou oblíbené pro stabilní tvar, odolnost proti poškrábání, vlhku a teplu, mají dobré izolační vlastnosti a snadno a rychle se instalují pomocí elastického lepidla. Údržba a čištění plastových parapetů je rovněž snadná. Ochranná fólie se odstraní až po dokončení montáže, a pokud ještě nejsou hotové omítky či fasáda, nechají se parapety ve fólii zabalené až po jejich dokončení. Na trh se dodávají ve standardních šířkách od 100 do 600 mm v různých dekorech od bílé přes mramor či imitace dřevin. Novinkou je metalický povrch.
Z venkovních parapetů stále převažují pozinkované nebo hliníkové výrobky s povrchovou úpravou vypalovaným lakem a plastovým povrchem. Dodávají se v ve standardní tloušťce 1,8-2,3 mm, v šířích od 130 mm- do 320 mm, s možností prodloužit parapet z více dílů až do délky 6 m.
Pro vnější i vnitřní montáž se stále více používají parapety z litého mramoru spojeného pryskyřicí. Vyznačují se robustním, oděruodolným povrchem, snadno se udržují.. Výrazně příjemnou vlastností je libovolná délka parapetů až do rozměru 525 cm , která se hodí ke všem typům oken.
Na co nezapomenout při montáži
Kvalitní a bezchybná montáž je zárukou pro to, aby parapet plnit svoji funkci – zadržoval stékající vodu a bránil vlhnutí zdiva. Postup instalace parapetů závisí na materiálu, z něhož je parapet zhotoven. Parapety z kovu se montují do cementového lože pomocí rozety, která zajistí pevný a trvalý spoj. Jiný způsob upevnění parapetu je montážní pěna, kde je třeba dbát na případnou deformaci parapetu vlivem rozpínavosti pěny. V takovém případě se situace řeší dočasným vyztužením parapetu roznášecí deskou fixovanou podpěrou v horním nadpraží. Poslední způsob se týká plastových parapetů, které se lepí na čistý, suchý a odmaštěný povrch PU lepidlem.
Důležitým parametrem je předsazení parapetní desky od stěny. Pro vnitřní parapety se doporučuje vzdálenost 3 až 4 cm, pro venkovní 4 až 5 cm. Doporučený 6° sklon ostění vnějších parapetů musí být připravený již před montáží.
Autor: Irena Forejtová
Foto firmy A-ROL
Montáž do sklonu - montáž parapetu s držákem na připravený betonový potěr.1. plastová bočnice2. hliník. parapet 3. hliník.držák parapetu 4. rám okna 5. pozinkovaný šroub 6.vnitřní parapet 7.montážní pěna 8.betonový vyrovnávací potěr 9.hmožděnka 10.stěna
Horizontální montáž -montáž parapetu s držákem pod betonový potěr.1. plastová bočnice, 2. hliníkový parapet, 3. hliníkový držák, 4. rám okna, 5. pozinkovaný šroub, 6. vnitřní parapet, 7. montážní pěna, 8. betonový vyrovnávací potěr, 9. hmožděnka,10. stěna
Parapetem je možné barevně zvýraznit jak samotné okno, tak využít široké nabídky dekorů a dezénů ke sladění například s pracovní deskou, podlahou, nábytkem, dveřmi nebo schodištěm.
12. květen 2008 www.Living.cz