Odborníci spočítali, že plastová okna dokáží uspořit v nákladech na vytápění až 40% energie. Tuto schopnost zajišťují okenní profily, vyrobené z vysoce houževnatého tvrzeného PVC se speciálními přísadami a tepelnými stabilizátory. Doplňkové složky zaručují hlavně barevnou stálost a některé další, především fyzikálně-mechanické, vlastnosti.
Obecně platí, že co výrobce, to nejrůznější technická řešení. Stačí na internetu zadat heslo „plastová okna“ a rozbalí se bohatá škála nabídek. Jenže jak se v ní vyznat? Jak zvolit správně a komu více věřit, když téměř všichni výrobci shodně tvrdí, že právě ta jejich okna představují absolutní špičku? Je třeba počítat s tím, že plastová okna rozhodně nejsou nijak levnou záležitostí a ceny jsou prakticky srovnatelné. Rozhodně se proto vyhněte nabídkám očividně nižším, než jaký inzerují ostatní výrobci. Při vypracování kalkulace si také vždy nechte zvlášť rozepsat cenu okna, cenu montáže a cenu zednických prací. Cena práce (v případě že jde o dodávku tzv. na klíč) totiž zpravidla tvoří 40 až 60 % z celkové ceny okna. Cenu okna ovlivňuje i vzhled profilu. Levnější profily se označují jako rovné (mají kolmé a rovné hrany z venkovní strany okna). Dražší profily se označují jako zaoblené (jsou vzhledově hezčí a tedy dražší).
Životnost v desítkách let
Většina firem dnes nabízí průměrně 5letou záruku. Někteří výrobci ale poskytují až 10 let na bílý plast a 5 let na barevné profily a v podstatě nelže ani ten, kdo hovoří o padesáti a víceleté životnosti materiálu. Nikoli však konkrétního výrobku! PVC (Polyvinylchlorid) jako chemická sloučenina totiž byl objeven již v roce 1835 a pro výrobu okenních rámů se v Německu používal už v padesátých letech minulého tisíciletí. Nejzákladnější, nejstarší a tudíž nejrozšířenější tříkomorovou variantu plastových oken dávno předčily modifikace moderních oken čtyř, pěti a šesti, respektive sedmikomorových. V praxi znamená navýšení počtu komor snížení koeficientu tepelného prostupu. Ten udává kolik tepla prostoupí plochou 1 m2 materiálu při daném rozdílu teplot. Čím nižší číslo, tím je izolační vlastnost materiálu lepší. Každá komora navíc tedy zabraňuje nežádoucím tepelným ztrátám. Jestliže pěti-komorové profily dosahují stavební šíře 65-68 mm, potom sedmi-komorové profily, respektive rámy okna dosahují šíře rámu 75-85 mm. Pokud k tomuto připočtete křídlo okna, které měří +/- 45 mm, dostaneme se k šířce +/- 10 - 13 cm. Pokud se tedy rozhodnete pro výměnu okna, je třeba myslet i na tento aspekt. U dvoukřídlého okna může rám a křídlo okna tvořit 20-26cm z šířky i výšky okna.
Konstrukce ovlivňuje funkčnost
Foto archiv autora a firem
Počet komor v praxi představuje vlastně snížení koeficientu tepelného prostupu. Ten udává kolik tepla prostoupí plochou 1 m2 materiálu při daném rozdílu teplot.
Většina firem dnes nabízí zhruba pětiletou záruku na výrobek. Plastová okna, zejména nějakou dobu po montáži, však vyžadují pravidelnou kontrolu funkčnosti s následným seřízením.
Rozhodnete-li se pro výměnu starých oken za nová, plastová, seznamte se nejprve s rozměry (především šířkou rámu křídla a celého okna). Počítejte s tím, že se prosklená plocha může v porovnání se stávajícím oknem o něco zmenšit.
21. březen 2007 www.Living.cz